• 1.4 ºC  / 34.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Aplikacje
Żyjemy w czasach, w których niemal każdy nosi przy sobie telefon komórkowy, a dokładniej tzw. „Smartfona”. Choć urządzenie to bywa tyleż praktyczne co i irytujące, to potrafi nam bardzo ułatwić życie. Jednym z przykładów są aplikacje mobilne, dzięki którym poznamy Gdańsk!
A
A
Data modyfikacji: 18 sierpnia 2017 r.

Zwiedzaj Gdańsk z Aplikacją
-Zwiedzaj Gdańsk z Aplikacją
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Zacznijmy od Questów

Najnowsza atrakcja od Gdańskiej Organizacji Turystycznej – „Śladami Plentego. Gmerk ukryty w Ratuszu” nie jest typowym przewodnikiem. To gra, dzięki której odkryjemy sekrety Ratusza Głównego Miasta, gdzie dzieje się akcja przygody, świetnie się przy tym bawiąc. Zadaniem graczy jest odnalezienie zaginionego w czasie wojny artefaktu – cennego, francuskiego zegara. Akcja gry osadzona jest w roku 1970, a gracz używając podpowiedzi, wysłuchując co do powiedzenia mają wirtualne postacie i rozwiązując zagadki logiczne, musi odnaleźć wspomniany artefakt. Jeśli tak się stanie – wygrywa.

„To świetna zabawa, ale i wyzwanie. Trzeba użyć sprytu i logicznego myślenia wysłuchując co mają nam do powiedzenia wirtualne postacie - bohaterowie gry. To co na początku wydawało się oczywiste, zaczyna budzić wątpliwości w miarę rozwiązywania zagadki”, mówi o grze Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Aby zagrać w grę wystarczy posiadać telefon (smartfon) z systemem Android lub iOS i zakupić bilet wstępu do ratusza. Warto dodać, że jeśli posiadamy Kartę Turysty (pakiet Zwiedzanie lub Rodzina i Zabawa), wejdziemy do obiektu za darmo.

Warto dodać, że gra przeszła fazę testów, zanim trafiła do wszystkich odbiorców, zbierając bardzo dużo pozytywnych recenzji.

Szczegóły gry dostępne są TUTAJ.

Centrum Hewelianum
-Centrum Hewelianum
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Na szlaku lwa – zwiedzaj „z pazurem”

Szlak Lwa Heweliona to świetny sposób na poznanie najważniejszych miejsc Gdańska. Choć atrakcja skierowana jest głównie do najmłodszych odkrywców, to doskonale bawią się przy niej także dorośli.


Na czym polega zabawa? Figurki Heweliona (łącznie 8) znajdują się w oliwskim ZOO, na stadionie Energa Gdańsk, przy molo w Brzeźnie, w Centrum Hewelianum, na gdańskim lotnisku (tuż przy Informacji Turystycznej GOT), a także w pobliżu Centrum Informacji Turystycznej przy Długim Targu. Gdańskiego lwa spotkać można także przy Wielkim Młynie oraz na Ołowiance. A trzeba dodać, że niebawem pojawią się kolejne!


Lwiątka mają pół metra wysokości i wykonane są z brązu. Warto ściągnąć wcześniej aplikację mobilną iLeo, a wtedy po zbliżeniu telefonu do figurki lew przemówi i opowie dzieciom ciekawe historie o Gdańsku.

Zwiedzaj Gdańsk z Aplikacją
-Zwiedzaj Gdańsk z Aplikacją
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Smart Tour – czyli zawsze czytelna mapa, której nie pognieciemy

Zwiedzając, warto również skorzystać z aplikacji Smart Tour. To narzędzie współpracujące z Kartą Turysty. Przy zakupie Karty, która zapewnia darmowe wejścia i zniżki u parterów GOT (m.in. instytucje, muzea, restauracje) możemy posłużyć się wspomnianą aplikacją, która ułatwi nam poruszanie się po mieście. Znajdziemy w niej mapę z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi. W ten sposób zwiedzimy Gdańsk bez ryzyka ominięcia ważnych turystycznie  punktów.  


Footsteps – trasa zwiedzania specjalnie dla Ciebie

Footsteps to aplikacja mobilna i platforma turystyczna oparta na 2 filarach. Pierwszym z nich jest personalizacja. Użytkownik po uruchomieniu aplikacji wybiera swoje zainteresowania poprzez określenie własnej osobowości, a tych do wyboru ma 10 (m.in. Turysta, Smakosz, Hipster, Historyk, Głowa rodziny czy Miłośnik sztuki).


Na podstawie dokonanego wyboru otrzymuje gotową trasę zwiedzania dopasowaną do wybranych preferencji. Dzięki temu użytkownik nie poświęca minuty na przygotowanie się do zwiedzania, a jednocześnie dzięki dobraniu odpowiedniej ścieżki, czerpie ze spaceru więcej przyjemności. Po wybraniu trasy pojawia się interaktywna mapa danego miasta z punktami

zwiedzania i znacznikiem lokalizacji. Po dojściu do atrakcji otrzymujemy powiadomienie i opis miejsca wzbogacony o zdjęcia, filmy czy odnośniki do stron internetowych atrakcji. W każdej chwili możemy też przerwać zwiedzanie i zrobić sobie przerwę np. na posiłek, a aplikacja podpowie nam gdzie znajdują się najbliższe restauracje.