Miejsca związane z II Wojną Światową

Atak na Westerplatte, 1 września 1939 r. to symboliczny początek II Wojny Światowej. W Gdańsku, który po raz kolejny stał się świadkiem ważnych wydarzeń w historii jest wiele miejsc upamiętniających heroiczną walkę o wolność. Najlepiej rozpocząć podróż przez historię od Muzeum II Wojny Światowej.

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedna z największych powierzchni wystawienniczych w Europie. Poznacie tu historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, którą pokazano za pomocą nie tylko artefaktów, ale też nowoczesnych technologii. W Muzeum poznacie również historię bohaterów tego okresu - często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Dla dzieci poniżej 12. roku życia przygotowano specjalną przestrzeń pt. Podróż w czasie".

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Pomnik Obrońców Wybrzeża

Pomnik znajduje się na kopcu i ma 25 metrów wysokości. Upamiętnia Obrońców Wybrzeża z września 1939. Monument składa się z 236 bloków przywiezionych z pobliskich kamieniołomów o łącznej wadze 1150 T. Ozdobiony jest wykutymi napisami i płaskorzeźbami. Odsłonięto go 9 października 1966. 

Więcej Zobacz na mapie

Wartownia nr 1 na Westerplatte

Wartownia Nr 1 na Westerplatte to jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku. Odwiedź koniecznie budynek, który w czasie całego okresu walk o Westerplatte był kluczowym punktem polskiej obrony. To w tej chwili jedyna polska placówka na Westerplatte, która jest dostępna dla zwiedzających. W jej wnętrzu znajdziesz liczne pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej Obrońcach.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Imponujący pomnik upamiętniający bohaterską obronę Poczty Polskiej 1 września 1939 roku. Powstał według projektu Krystyny Hajdo-Kućmy i Wincentego Kućmy, odsłonięty 1 września 1979 na placu Obrońców Poczty Polskiej w Śródmieściu Gdańska. 

Więcej Zobacz na mapie

Muzeum Poczty Polskiej

Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz  dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie