• 0.2 ºC  / 32.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Wystawa „Z energią”
A
A
Data modyfikacji: 05 czerwca 2019 r.

Wystawa Z energią w Centrum Hewelianum
-Wystawa Z energią w Centrum Hewelianum
Fot. www.gdansk.pl

Mrok długiego tunelu, gra świateł, tajemnicze odgłosy i eksplodujące barwami, ekspresyjne fotogramy prezentujące najbardziej niesamowite zjawiska i przestrzenie kosmosu, pasjonujący spacer przez galaktyki, gwiazdozbiory, mgławice- podróż w najbardziej odległe zakamarki wszechświata. Tak zaczyna się interesująca przygoda z nauką w Kaponierze Południowej na Górze Gradowej: przygoda, bo ekspozycja jest interaktywna, budzi w zwiedzającym ducha odkrywcy, eksperymentatora. Wystawa stała „Z energią” składa się  z dwóch równie interesujących części: Pracowni Energii

i Pracowni REenergii. Pierwsza prezentuje różne rodzaje energii, ich źródła, przemiany jednej formy w inną. W dwóch ogromnych akwariach można własnoręcznie wywołać efekt tsunami, zbadać, od czego zależy energia morskiej fali i w jaki sposób można ją wykorzystać. „Kołyska Newtona” czy „Energia w kuchni” to kolejne stanowiska, przy których można poznać ciekawe zjawiska, a fizyka przestaje być szkolnym postrachem! Równie ciekawie jest w Pracowni RE-energii poświęconej tematom związanym z ekologią i segregacją odpadów, gdzie można spojrzeć na śmieci z perspektywy Kosmosu, zagrać w komputerową „Akcję: Segregację”, czy uruchomić samolot wiązką świetlną. Kaponiera kryje wiele tajemnic. Na przykład z ekspozycji w tunelu prowadzi wąska klatka schodowa do piwnicy, gdzie... – ale to już niech odkryją sami zwiedzający. Warto!

Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum
-Centrum Hewelianum
Fot. Bjorn Troch

Warto zwiedzić całe Centrum Hewelianum, położone tuż obok dworca Gdańsk Główny, na Górze Gradowej. Nie tylko w Kaponierze Południowej można ciekawie spędzić czas. Nowoczesne centrum edukacji i poznawania wiedzy na terenie fortu Góry Gradowej obfituje w niespodzianki.
W zabytkowych, odrestaurowanych obiektach pofortecznych, położonych na szczycie umocnień nad majdanem i koszarami oraz w zespole dawnego laboratorium amunicyjnego poznać można burzliwe dzieje tego zakątka miasta. Przybliża je kilkanaście sugestywnych ekspozycji wystawy „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”. W schronach oraz remizach artyleryjskich zostały przedstawione epizody z dziejów fortu Góry Gradowej, ciekawostki związane ze sztuką wojenną, np. historia czarnego prochu czy też pracownia fortyfikatora. Kto bawił się i mieszkał na terenie fortu w okresie Wolnego Miasta Gdańska? Jak działała tzw. zagłuszarka Radia Wolna Europa? Makiety wybranych obiektów fortecznych, biogramy fortyfikatorów, zdjęcia lotnicze, zarówno współczesne, jak i z lat 20. ubiegłego stulecia, słuchowiska, w których w role historycznych postaci oraz lektorów wcielili się znani polscy aktorzy. Trasa zwiedzania, biegnąca między odrestaurowanymi zgodnie z zasadami dawnej sztuki fortyfikacyjnej działami ziemnymi, dostarcza niezapomnianych wrażeń. To naprawdę wehikuł czasu… Dużym zainteresowaniem cieszą się wystawy „Zabawy z historią”, „Łamigłówka”, Galeria Ruchu” czy „Dookoła Świata”, natomiast najmłodszych gości fascynuje „Laboratorium Pana Kleksa”. W przyszłości planowane jest również stworzenie na Górze Gradowej planetarium oraz połączenie jej stoków z miastem za pomocą kolejki linowej.