Gotycka architektura

Gdańsk, miasto z fascynującym dziedzictwem, jest prawdziwym skarbem dla miłośników sztuki i architektury. Pośród labiryntu uliczek ukryte są perły gotyckiego piękna, które zachwycają i poruszają wyobraźnię. Odkrywaj majestat średniowiecznych budowli, które wciąż dumnie stoją w sercu miasta. Jego największą chlubą jest Bazylika Mariacka, która jest największą gotycką świątynią na świecie.

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka zwana jest często „Koroną Gdańska” - w końcu jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Jej potężne mury górują nad miastem, a w ich wnętrzu możecie podziwiać niezwykłe zabytki, m.in. kopię obrazu „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, kamienną Pietę i zegar astronomiczny. Nad bryłą Bazyliki dominuje potężna wieża, która wznosi się 82 metrów ponad uliczki Głównego Miasta - możecie podziwiać z niej panoramę Gdańska.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Ratusz Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej. Początki jego budowli sięgają późnego średniowiecza, a od połowy XIV w. do aż 1921 r. był on siedzibą władz miasta. To właśnie tu możecie podziwiać jedną z najpiękniejszych sal renesansowych w Europie Północnej. Znajduje się tu również oddział Muzeum Miasta Gdańska. Latem, ze szczytu 80-metrowej wieży, można podziwiać panoramę miasta.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Zespół przedbramia

Tuż za Bramą Wyżynną, przy Targu Węglowym, wyrasta gotycko-renesansowe Przedbramie ulicy Długiej, w skład którego wchodzą Katownia i Wieża Więzienna. Obiekt powstał w połowie XIV wieku jako element fortyfikacji średniowiecznych Głównego Miasta. Katownia do II poł. XVI w. pełniła funkcję przedbramia czyli obiektu militarnego, broniącego dostępu do miasta. 
 

Więcej Zobacz na mapie

Kościół św. Katarzyny

Kościół św. Katarzyny to najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Jego budowę ukończono w roku 1239, choć był przebudowywany w latach późniejszych. Jego 76 metrowa wieża słynie z zespołu carillonów. Koncerty na carillonach w kościele św. Katarzyny odbywają się w każdy piątek.  
 

Więcej Zobacz na mapie

Bazylika św. Mikołaja

Bazylika św. Mikołaja jest trzynawową halą. Fasada zachodnia zakończona jest szczytem ozdobionym wnękowaniem i sterczynami. Kościół przykryty został potrójnym dachem, nad każdą nawą z osobna. Świątynia znana jest z pięknych wnętrz.

Więcej Zobacz na mapie

Wielki Młyn

Ten wyjątkowy obiekt średniowiecznej architektury, wzniesiony na Głównym Mieście na kanale Raduni, był największą inwestycją przemysłową ówczesnej Europy. Wyposażony był w 18 kół wodnych o średnicy 5m, co stanowiło wielkie osiągnięcie techniczne. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Bursztynu, w którym możecie podziwiać ponad 1000 eks­po­na­tów – od bry­łek z inklu­zjami sprzed 40 mln lat, przez bursz­tynową kom­natę, po współ­cze­sne pro­jekty arty­stów.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy imponuje swoją wielkością, a oglądany od strony zachodniej zachwyca misternym, wykonanym z ceglanych kształtek szczytem, który ukrywa potrójny dach. To bogate zwieńczenie świątyni, oparte na ceramicznym fryzie o motywach wiciowych, przeszło gruntowną konserwację w latach 1923-1924. Wewnątrz trójnawowy, halowy kościół ma 50,70 m długości, 29,10 m szerokości i 22,65 m wysokości. 

Więcej Zobacz na mapie

Katedra w Oliwie

Katedra Oliwska w Gdańsku jest to kościół pw. Trójcy Świętej oraz św. Bernarda. Zlokalizowany jest w dzielnicy Oliwa na ulicy Bpa. Edmunda Nowickiego 5. To bazylika trójnawowa z transeptem oraz prezbiterium z obejściem zamkniętym wielobocznie. Na fasadzie znajdują się dwie wąskie wieże o wysokości 46 metrów każda, posiadające ostro zakończone hełmy. Portal, trzy różnych rozmiarów okna oraz trzy kartusze pochodzą z 1688 roku i utrzymane zostały w stylu barokowym. Detale te znacząco ożywiają budowlę. Elementem charakterystycznym dla cysterskiego budownictwa jest górująca nad przecięciem naw wieża dzwonów.

Więcej Zobacz na mapie